przedszkole sióstr stryków

Aniołki Dzieciątka Jezus

Katecheza

Dla ducha

swieta

Pomoc

bezp
Delegatka ds. Ochrony Małoletnich s.Joanna Rękas. 
tel. 506 429 449,
joanna.rekas@interia.pl

Kontakt

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek w Strykowie

ul. Warszawska 46

95-010 Stryków

tel. 42 719 80 93

e-mail:
strykow@przedszkolesluzebniczek.pl

nr konta:
73 8785 0002 2001 0001 0067 0003

aniol ikoAniołki Dzieciątka Jezus slonca1Boże Słoneczka logo promyki2Promyczki Jezusowe

Mieszkamy w Europie

 

Temat:  Mieszkamy w Europie

Do pobrania - wersja PDF

Karta pracy, cz. 4, s. 34–35.

 Oglądanie mapy Europy. Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski. (Szarym kolorem zaznaczone zostały kontynenty Azji i Afryki) Kolorowanie flagi Polski. Określanie, w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru. Oglądanie obrazków innych flag.

• Rozmowa o Europie oraz krajach należących do UE.

• Oglądanie mapy Europy. Zwrócenie uwagi na jej wielkość i kształt.

• Samodzielne lub z pomocą odczytywanie nazw państw europejskich.

• Poznawanie ciekawostek o wybranych krajach europejskich. Oglądanie charakterystycznych dla nich budowli, symboli, np.:

 Wieża Eiffla – Francja:

Krzywa Wieża – Piza:

Koloseum – Włochy:

Akropol – Grecja:

wiatraki, tulipany – Holandia:

zegar Big Ben, zamek królowej Elżbiety – Anglia:

torreador, corrida – Hiszpania:

 

Nauka rymowanki.

W Europie mieszkam,

tak jak ty, kolego.

Że jestem Polakiem –

dumny jestem z tego.

Zabawa Polska – mój dom.

Przygotowanie gazet. Dziecko z pomocą układa z gazet kształt mapy Polski. Na hasło: Podróżujemy, naśladują poruszanie się dowolnym środkiem lokomocji poza Polską. Na hasło: Wracamy do domu,    wchodzi na ułożoną z gazet mapę.  

Zabawa Kto tak potrafi?

Przygotowanie gazet. Dziecko przeskakują przez rozłożoną gazetę obunóż, skaczą dookoła gazety na jednej nodze. Zwijają gazety w kulki, dmuchają na nie tak, aby turlały się po podłodze. Wrzucają papierowe kule do pojemnika.

Piękny jest nasz kraj – twórcza zabawa plastyczna.

 • Wybieranie spośród obrazków zdjęć (wyciętych z kolorowych czasopism) różnych zakątków naszego kraju tych, które dziecku podobają się najbardziej. Omawianie, co one przedstawiają; uzasadnianie swojego wyboru. Obrazki/zdjęcia wycięte z czasopism.

  • Wykonanie pracy plastycznej. Dla dziecka zdjęcia lub obrazki (wycięte z czasopism) przedstawiające różne miejsca Polski, pastele olejne, kartki, klej. Zaproponowanie wykonania obrazka przedstawiającego miejsca, które dzieciom się podobają, z jednoczesnym uchwyceniem różnorodności polskiego krajobrazu

• Samodzielne działania dzieci; naklejanie pośrodku kartki zdjęcia lub obrazka (wyciętych z kolorowych czasopism) wybranego przez dziecko; dorysowywanie – według pomysłów dziecka – z każdej strony pastelami olejnymi brakujących elementów w taki sposób, aby z naklejonym elementem tworzyły jedną całość.

• Oglądanie powstałych prac; wyjaśnianie, jakie elementy dorysowali i dlaczego. Wybór najciekawszej, zdaniem dzieci, pracy; zwrócenie uwagi na spójność elementów narysowanych i naklejonego fragmentu.