"Jesienna pogoda" - 4 listopada

Drodzy Rodzice.

W związku z zaistniałą sytuacją chciałabym przedstawić Państwu,  propozycję zabaw dydaktycznych dla naszych kochanych Aniołków. Dziś mieliśmy omówić  jesienną pogodę, pobawić się z chmurką Balbinką.

Przedstawiam Balbinkę .

Witam Was kochane Dzieci. Jestem Balbinka i bardzo chciałam Was odwiedzić. Cieszę się, że mnie zaprosiliście , ponieważ nie wszyscy  lubią chmurki. Przynosimy deszcz ale ja jestem mięciutką, błękitną chmurką, która daje tylko przyjemne kropelki deszczu. Poza tym wiem ,że kochacie zabawy w kałuży, lubicie chlapać nóżkami i skakać. Widziałam wczoraj, jak bawiliście się w kałużach zrobionych z niebieskich worków foliowych, przy deszczowej  piosence. Ale była super zabawa. Jacy byliście szczęśliwi  i zadowoleni. Wiem, że Wasza Pani omówiła z Wami ubiór jesienny i wiecie co założyć ,żeby się nie przeziębić. Bardzo chciałam się z Wami   pobawić. Przyniosłam ze sobą inne zjawiska atmosferyczne.

• „Jaka dziś pogoda?” – określanie pogody. Proszę  pokażcie dzieciom obrazki z symbolami pogodowymi i  omówcie, co przedstawiają. Następnie niech Wasze dzieci określą aktualne warunki atmosferyczne i dobiorą pasujące symbole. Mogą wnioskować, czy pogoda sprzyja wyjściu na dwór, w jakich  ubraniach
  • „Chmurka jak gąbka” – zabawa z gąbką. Zabawę najlepiej przeprowadzić w łazience. Zadaniem dzieci jest wypełnianie wodą gąbki lewą ręką, a wyżymanie prawą. Następnie – na odwrót. Trzeba zwrócić uwagę na ciężar gąbki, gdy jest wypełniona wodą i gdy jest wyciśnięta.
  • „Deszczowa wyliczanka” – zabawa ruchowa do wyliczanki w piosence. Na słowa:

– pierwsza chmurka całkiem mała (dzieci pokazują połączonymi palcami wskazującym i kciukiem małą,  „tycią” chmurkę)

– z wiatrem szybko odleciała (machają na pożegnanie)

– druga chmurka bardzo miła razem z kotem zatańczyła (wykonują jeden obrót)

– trzecia sobie poszła spać (wykonują gest „do spania”)

– czwarta wciąż chce deszczem lać! (naśladują opady deszczu)

• „Deszczowa orkiestra” – tworzenie dźwięków za pomocą przedmiotów codziennego użytku wypełnionych wodą. Dzieci próbują odgadnąć, co może wydawać takie dźwięki, np. potrząsanie butelką z wodą, puszczanie słomką bąbelków do kubka z wodą, szum folii malarskiej, pukanie palcami w rozłożoną gazetę.
  • Plastycznie proponuję zabawę : „Deszczowa chmurka” wykonana  techniką „mokre w mokrym”. Przed przystąpieniem do malowania dzieci określają, jaki kształt ma mieć ich chmurka. Dzieci próbują nakreślić ten kształt na niebieskim arkuszu papieru za pomocą wodnistego kleju. Dopiero gdy chmura uzyska odpowiedni kształt, dzieci mogą nanieść na nią farby w odpowiednich kolorach według własnego pomysłu. Farba nałożona na klej zacznie się rozpływać, tworząc ciekawe rozmycia i zacieki. Tak wykonaną chmurę trzeba pozostawić do wyschnięcia.

Miłej zabawy.