Piękny las - 20.04

Piękny las

Do pobrania - wersja PDF - 20.04

1. Na początku proponuję przeczytanie dziecku opowiadania E. Śnieżkowskiej „Zmartwienie Żuczka Błyskotka”

W pewnym lesie żył Żuczek Błyskotek. Mieszkał w norce pod zeszłorocznymi liśćmi. Codziennie rano wybierał się na polankę, aby tam zjeść śniadanko. Najbardziej lubił zielone, chrupiące źdźbła trawy, której tam było bardzo dużo. Żuczek miał wielu przyjaciół: Zajączka Kłapouszka, Wiewiórkę Skoczkę, Ślimaka Nosidomka i innych.  Pewnego razu, gdy jeszcze smacznie spał, obudził go straszny hałas. Przerażony Żuczek zaszył się na samym końcu swojej norki. Wokoło słychać było tupanie, krzyki, łomoty. Gdy hałas ucichł, Błyskotek przypomniał sobie o śniadaniu, ale...nie mógł się wydostać ze swojej kryjówki. Na końcu tunelu z liści leżało coś wielkiego i błyszczącego. Żuczek próbował odepchnąć przeszkodę. Nadaremno! Usiadł smutny i gorzko zapłakał. Płacz Błyskotka usłyszał Ślimak Nosidomek.

- Kto tak płacze? - zapytał. - Jestem Ślimak Nosidomek, w czym mogę pomóc?

Uradowany Błyskotek poprosił Nosidomka, by zawołał Zajączka Kłapouszka, który był najsilniejszy z jego przyjaciół. Ślimak podążył jak mógł najprędzej po zajączka, choć wiadomo, że ślimaki nie są najszybszymi stworzeniami na świecie. Wezwany zajączek w kilku susach podskoczył i odsunął wielką przeszkodę. Błyskotek był wolny!

- Dziękuję wam, przyjaciele! - zawołał radośnie, ale zaraz posmutniał.

Las zarzucony był papierkami po cukierkach, pudełkami po soczkach, ogryzkami, a u wylotu Żuczkowej norki leżała wielka puszka po coca – coli.

- Ojej, jak tu brudno! - zawołał Żuczek. - Kto tak naśmiecił?

- Wstyd powiedzieć, Błyskotku – rzekł zasmucony Zajączek. - Dzisiaj były tu na wycieczce przedszkolaki.

Zrozumiał Błyskotek, skąd pochodziły te hałasy, jednak się zdziwił.

- To przedszkolaki nie wiedzą, jak trzeba zachować się w lesie?

Zapytajmy dziecko o treść opowiadania:

• Gdzie mieszkał Żuczek Błyskotek?
  • Co jadł na śniadanie?
  • Kto był jego przyjacielem?
  • Czego żuczek się przestraszył?
  • Dlaczego żuczek nie mógł wyjść ze swojego tunelu na śniadanie?
  • Kto mu pomógł?
  • Co zostawiły przedszkolaki w lesie?
  • Czy przedszkolaki postąpiły dobrze? Dlaczego tak uważasz?

2. „Jestem drzewem”

Zachęćmy teraz dziecko (włączając przy tym spokojną muzykę), aby całym ciałem pokazało, jak wygląda drzewo, jak wyrasta z ziarna, wypuszcza gałęzie, śpi w zimie, budzi się na wiosnę, żegna się z listkami w jesieni, chwieje się na burzy, szumi listkami. Możemy naśladować drzewo razem z dzieckiem.

3. „Jak powinno zachowywać się w lesie?”

Porozmawiajmy z dzieckiem, jak ludzie powinni zachowywać się w lesie. Możemy zapisywać odpowiedzi na kartonie w kształcie drzewa. Następnie zachęćmy dziecko, aby opowiedziało, co widzi na obrazkach i dlaczego są one przekreślone.

4. „Jestem zwierzątkiem”
Zaproponujmy dziecku następującą zabawę ruchową:

5. „Drzewa”
Proponuję wykonanie następującej pracy plastycznej:
Przyklejanie na karton kształtu drzewa z „obierków” po zatemperowanych kredkach ołówkowych i ozdabianie gałęzi, np. zielonymi kulkami bibuły.

6. Zachęćmy dziecko do następującego zadania: