Pozdrowienia z Polski - 08.05

Dzień 5: PIĄTEK, 8 maj

TEMAT: POZDROWIENIA Z POLSKI

Do pobrania - wersja PDF - 08.05

1. Dziś zajęcia rozpoczniemy od powtarzania wiersza  pt. „Kto ty jesteś?”
  2. Do następnego zadania będą nam potrzebne, jeśli posiadamy w domu jakieś pocztówki lub kartki świąteczne oraz jednak pusta pocztówka lub kartka, ponieważ będziemy uczyć się wysyłać pocztówkę.

W pierwszej kolejności oglądamy pocztówki i kartki i prowadzimy z dzieckiem swobodne rozmowy czy wiedzą dzieci co ty jest, czy wiedzą skąd ją mamy itp. Następnie zwracamy uwagę, że często wyjeżdżając na wakacje lub z okazji świąt wysyła się pocztówki najbliższym aby wiedzieli że pamiętamy o nich (jeśli mamy jakieś pocztówki od kogoś warto przeczytać co jest na odwrocie). Następnie proponujemy dzieciom wysłanie takiej pocztówki (oczywiście my będziemy pisać, ale dzieci niech ją ozdobią oraz spróbują podyktować, co chcieliby napisać). Jeśli nie mamy gotowej pocztówki możemy ją sami wykonać. Może obdarujecie nią tatę/mamę, którzy akurat są w pracy. :)

Przy wykonaniu pocztówki zwracamy uwagę na czynności, jakie musi wykonać nadawca by dotarła do odpowiedniej osoby.

3. A teraz dla powtórzenia wiadomości proponuję pobawić się w Quiz wiedzy o Polsce. Proszę umówić się z dziećmi, że teraz macie dla nich kilka kart pracy i zagadek za które będą dzieci zbierać np. kółka/buźki i ustalamy np. dobrze zrobione – zielone kółko, źle- czarne. Musimy również dla zachęty ustalić, że np. za 10 zielonych kółeczek dziś zjadacie lody/ciasto itp. To już zależy, na co pozwolicie akurat tego dnia.

A  więc zaczynajmy: (proszę pamiętać o wręczaniu kółek/buziek zrówno za dobrą ale i za zła odpowiedź)

Zadanie 1. Zagadki:

- Biały i czerwony kolor ma. Każdy Polak dobrze ją zna. (flaga)

- Gdy znaleźć chcesz jakieś miejsce lub w podróż się długą wybierasz, spoglądasz na nią uważnie lub ją ze sobą zabierasz. (mapa)

-  Najdłuższa rzeka, co przez Polskę płynie, Warszawy i Krakowa, płynąc, nie ominie. (Wisła)

- Jaki to znak: w czerwonym polu biały ptak? (godło Polski)

Zadanie 2. Wybieramy poprawną odpowiedź:

− Co wieszamy w majowe święta? (Ładne dekoracje, kolorowe łańcuchy, flagi).

− Kto uwolnił Syrenkę? (Staszek, Szymon, Mateusz).

− Jak nazywa się obecna stolica Polski? (Gniezno, Warszawa, Kraków).

− Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce? (Odra, Wisła, Warta).

Zadanie 3.

Zadanie 4. Policz i wskaż odpowiednią cyfrę

Zadanie 5.

Zadanie 6.

Zadanie 7.

Na koniec zliczamy ilość kółek/buziek i sprawdzamy czy otrzymaliśmy ustaloną  ilość aby móc zjeść lody/ciastko.

Zadania w książce na ten tydzień: od strony 43 do strony 47.