przedszkole sióstr stryków

Aniołki Dzieciątka Jezus

Katecheza

Dla ducha

swieta

Pomoc

bezp
Delegatka ds. Ochrony Małoletnich s.Joanna Rękas. 
tel. 506 429 449,
joanna.rekas@interia.pl

Kontakt

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek w Strykowie

ul. Warszawska 46

95-010 Stryków

tel. 42 719 80 93

e-mail:
strykow@przedszkolesluzebniczek.pl

nr konta:
73 8785 0002 2001 0001 0067 0003

aniol ikoAniołki Dzieciątka Jezus slonca1Boże Słoneczka logo promyki2Promyczki Jezusowe

4 i 5.Wokól mamy i taty.

4 i 5.Wokół mamy i taty. Festyn.

 Do pobrania wersja PDF

Bo czas jest cenniejszy, gdy razem go spędzamy.

- powiedział synek do taty i mamy.

  • Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej „Festyn”.

• Rozmowa na temat festynu.

− Co to jest festyn?

− Z jakiej okazji organizuje się festyn?

Słuchanie opowiadania.

Ilustracje do opowiadania : Książka (s. 78–81)

Dziecko  słuchają czytanego opowiadania i ogląda ilustracje w książce.

Na rodzinny festyn do przedszkola Ady przyszło wiele rodzin, między innymi mama i tata Ady oraz Olek. „Święto rodziców” okazało się dobrym pomysłem i okazją do wspólnej zabawy. Całe przedszkole było udekorowane obrazkami namalowanymi przez dzieci oraz kwiatami. W ogródku postawiono dodatkowe ławki, leżaki i miękkie pufy do siedzenia. Dzieci wymyśliły wiele śmiesznych konkurencji, w których brali udział dorośli. Zaczęło się od zagadek, potem były zawody w podrzucaniu piłki głową, co okazało się ulubionym zajęciem niektórych tatusiów. Przedszkolaki zorganizowały pokaz puszczania baniek mydlanych, które wirowały w powietrzu, mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy. Najwięcej śmiechu wywołała ogromna bańka, która osiadła na nosie jednego z rodziców .minęło sporo czasu, zanim pękła! Tata Ady i Olka wygrał konkurs w skakaniu na jednej nodze dookoła karuzeli i chociaż w trakcie spadł mu lewy but, nie poddawał się do końca. – Brawo! – krzyczała Ada. – Tato! Tato! – dopingował Olek.Następnie odbył się konkurs drużynowy z udziałem dorosłych i dzieci. Liczyły się zręczność i refleks. Każdy rodzic otrzymał plastikową butelkę, a zadaniem dzieci było jak najszybsze napełnienie jej wodą i zakręcenie. Ach, ile było przy tym radości! Wszyscy się nawzajem pooblewali, jakby to był śmigus-dyngus. Na szczęście pogoda była wspaniała i słońce szybko wysuszyło zmoczone ubrania. Mama Ady i Olka zajęła pierwsze miejsce w konkursie nadmuchiwania balonów. W ciągu minuty nadmuchała aż trzy i nawet zdążyła je zawiązać na supeł. Nagle rozległo się potężne trrrach! To jeden z balonów pękł i wystraszył siedzące na dachu gołębie. – Myślałem, że wystrzeliłaś z armaty! – zażartował tata. – To dlatego, że kiedyś grałam na trąbce i mam silne płuca – wyjaśniła mama. Później odbył się konkurs na rodzinne śpiewanie piosenek. Och! Nie każdy potrafi śpiewać. Niektórzy bardzo fałszowali, ale zupełnie się tym nie przejmowali. Przecież wcale nie trzeba być najlepszym we wszystkim. Najważniejsze to umieć się śmiać nawet z samego siebie. Jednak najwięcej radości wywołały wyścigi z surowym jajkiem trzymanym na łyżce. Dorośli starali się zachować równowagę w czasie biegu, a dzieci piszczały z emocji! Bum! Jajko już leżało na ziemi. Bach! Drugie jajko wylądowało na bucie jednego z ojców. – Cały trawnik zamienił się w jajecznicę! – zachichotał Olek. – To są jajka sadzone – stwierdziła Ada.Zwycięzcy w różnych konkurencjach otrzymali nagrody zrobione przez dzieci: papierowe sowy z przyklejonymi ruchomymi oczami, świeczki ozdobione suszonymi kwiatkami lub muszelkami,kamienie pomalowane jak biedronki i zakładki do książek.Każdy, kto zgłodniał, mógł się poczęstować pysznym ciastem i owocami, ale najsmaczniejsze okazały się owsiane ciasteczka, które przedszkolaki upiekły razem z paniami kucharkami. Na zakończenie rodzinnego festynu dzieci przygotowały część artystyczną, a Ada wyrecytowała wierszyk:

Gdy na Księżyc się wybiorę,

to spakuję do walizki

moją mamę oraz tatę,

bo nie mogę zabrać wszystkich.

Z mamą będę liczyć gwiazdy

i rysować złote słońce,

z tatą zrobię prawo jazdy

na talerze latające.

Na Księżycu dom postawię

i dla mamy kwiat w ogrodzie,

tacie gwiezdną dam golarkę,

by się mógł ogolić co dzień.

Ada otrzymała wielkie brawa, a potem rozpoczęła się loteria. W losowaniu nagrody głównej wzięli udział wszyscy zaproszeni goście. Każdy chciał wygrać, ale przecież to niemożliwe, żeby wygrali wszyscy. Dzieci trzymały kciuki i czekały, aż pani dyrektor odczyta zwycięski numer. – Wygrywa los z numerem 1865! – Hura! To nasz! – krzyknął uradowany Olek. – Mamy szczęście! – pisnęła Ada. Nagrodą główną były bilety do teatru dla całej rodziny. Pozostali uczestnicy wylosowali nagrody pocieszenia w postaci książek. – Trzeba to uczcić! – zaproponowała mama. – Tylko nie każcie mi już dzisiaj skakać na jednej nodze! – zaśmiał się tata. Tego dnia Ada i Olek byli bardzo dumni ze swoich rodziców. Chociaż są dorośli, mają wspaniałe poczucie humoru i można się z nimi świetnie bawić.

• Rozmowa na temat opowiadania.

− Z jakiej okazji odbywał się festyn w przedszkolu Ady?

− Kto z rodziny Ady przybył na festyn?

− Jaki konkurs wygrał tata Olka i Ady?

− Na czym polegał konkurs drużynowy – dorośli z dziećmi?

− W jakim konkursie mama Olka i Ady zajęła pierwsze miejsce?

− Jakie inne konkursy odbyły się jeszcze podczas festynu?

− Jakie nagrody przygotowały dzieci?

− Czym częstowali się goście?

− O kim Ada recytowała wiersz?

− Czym zakończył się festyn?

  • Ćwiczenia oddechowe.

Nawiązując  do opowiadania można zaproponować dziecku konkurs w nadmuchiwanie balonów

– Kto zrobi to najszybciej? Mama, tata czy dziecko? Zwycięzca zostaje nagrodzony.

  • Zabawa graficzna” Portret mamy i taty”.

Rodzic i dziecko tworzą parę. Stają przed  kartką zawieszoną np.na drzwiach.. Dziecko ma zasłonięte

oczy. Zadanie polega na narysowaniu przez dziecko portretu rodzica. Rodzic pomaga, naprowadzając

dziecko, udzielając mu słownych informacji na temat tego, jak powinno rysować.

  • Odszukaj litery.

OdszukajLiteryRodzina

Karta pracy, cz. 4, s. 51.

Odwzorowanie kwiatków dla mamy. Rysowanie po śladach rysunków róż.

Karta pracy, cz. 4, s. 52.

Oglądanie obrazków. Odszukiwanie i zaznaczanie 10 różnic miedzy nimi.

  • "Z mamą i tatą" - ćwiczenia logopedyczne.

Potrzebne będzie lusterko dla dziecka. Rodzic  czyta tekst ćwiczeń i demonstruje je dziecku powtarzając je kilkakrotnie. Dziecko naśladuje ćwiczenia.

Powitanie – przy szeroko otwartych ustach język – tata – wita się ze swoimi dziećmi – zębami, dotykając swoim czubkiem do każdego zęba: najpierw na górze, potem na dole.

Spacer – język oblizuje dookoła wargi: raz górną, raz dolną, spaceruje wokół ust.

Huśtawka – język – tata – huśta swoje dzieci: unosi się raz za górne, raz za dolne zęby.

Malowanie sufitu – język maluje sufit w domu, przesuwając się kilkakrotnie od górnych zębów w stronę gardła.

Kropeczki – czubek języka maluje kropeczki na suficie (dotyka podniebienia).

Buziaki – dzieci przesyłają buziaki dla mamy i taty przez mocne ściągnięcie warg.

  • "Co lubię robić z…" - wykonanie rysunku .

Rodzic  zachęca dziecko do zastanowienia się nad tym, co najbardziej lubią robić z dowolnym członkiem swojej rodziny,np. z mamą, tatą, babcią, dziadkiem czy rodzeństwem. Następnie proponuje wykonanie rysunku. Po wykonaniu zadania dziecko prezentuje pracę i opowiada o niej.

  • "Mamo, tato, ile kroków do domu?" - zabawa ruchowa.

Dziecko staje na końcu pokoju. Na drugim końcu pokoju staje rodzic, zwrócony plecami do dziecka. Dziecko woła: Mamo, mamo, ile kroków do domu? (lub "Tato, tato").Rodzic odwraca się i mówi, np.: Dwa kroki. Dziecko przemieszczają się w stronę Rodzica, wykonując dwa kroki, głośno licząc. Zabawa kończy się, kiedy dziecko dojdzie do Rodzica i przekaże mu gorący uścisk. Następnie dochodzi do zamiany ról. Mama woła "synku, synku/ córeczko, córeczko ile kroków do domu" i robi dokładnie to, co wcześniej dziecko.

  • "Dom" - zabawa tematyczna.

Pobawcie się w dom, korzystając z dostępnych w pokoju dziecka zabawek. Zamieńcie się rolami na czas zabawy: dziecko staje się rodzicem, a rodzic dzieckiem. Czerpcie przyjemność ze wspólnego spędzania czasu :)