przedszkole sióstr stryków

Aniołki Dzieciątka Jezus

Katecheza

Dla ducha

Któryś za nas cierpiał rany, 

Jezu Chryste,

zmiłuj się nad nami! 

Kontakt

Przedszkole Sióstr Służebniczek w Strykowie

ul. Warszawska 46

95-010 Stryków

tel. 42 719 80 93

e-mail:
strykow@przedszkolesluzebniczek.pl

nr konta:
73 8785 0002 2001 0001 0067 0003

aniol ikoAniołki Dzieciątka Jezus slonca1Boże Słoneczka logo promyki2Promyczki Jezusowe

Niedziela Palmowa

 

Kochani Rodzice,

Zbliżająca się niedziela będzie Niedzielą Palmową, rozpoczynającą w Kościele Wielki Tydzień. To święto upamiętniające uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, które kojarzymy z uroczystą liturgią, procesją i  - oczywiście – poświęceniem palm. W tym roku będziemy przeżywać je w innej formie, dlatego przygotowałyśmy kilka propozycji, które mogą być pomocne w przybliżeniu tego ważnego dnia waszym dzieciom i w ten sposób pozwolą im poznać ostatnie wydarzenia z życia Jezusa.

Życzmy dobrego, wspólnie spędzonego czasu! :)

Do pobrania - wersja PDF

 • Na początku zachęcamy oczywiście, aby wspólnie z dzieckiem przeczytać fragment z Ewangelii, który opowiada o wjeździe Jezusa do Jerozolimy.

Mt 21, 1-11
Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów 2 i rzekł im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie! 3 A gdyby wam kto co mówił, powiecie: "Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści"». 4 Stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: 5 Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do Ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. 7 Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. 9 A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:

Hosanna Synowi Dawida!
Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Hosanna na wysokościach!
10 Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» 11 A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei».

 • Wiemy, że obraz, to dla dzieci forma, która wzmacnia przekaz, dlatego podpowiadamy, aby naszej lekturze Pisma Świętego towarzyszył obrazek ilustrujący historię biblijną. Możemy również pokazać dziecku krótki filmik.

 

Uroczysty wjazd Jezusa do Jerozxolimy – MP4:
https://drive.google.com/file/d/1YzAHWSJmExtStegSiHphuULIfwrhVtpI/view?usp=sharing

 • Warto przez chwilę porozmawiać z dzieckiem na temat przeczytanego fragmentu. Można zasygnalizować szczególnie:
 • kiedy Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, był tam witany jak król. Zaskoczeniem może być KRÓL, KTÓRY JEŹDZI NA OSIOŁKU. Cóż to za pojazd dla króla? Jaki to zaszczyt jechać na osiołku? Jednak w czasach Jezusa, w tamtej kulturze, kiedy w kraju panował pokój, królowie tak właśnie się poruszali.
 • osiołek, na którym wjeżdża Jezus, to również symbol Jego łagodności. Ludzie w czasach Jezusa oczekiwali na króla, który uwolni ich kraj spod władzy Rzymian. Myśleli, że Jezus stanie się ich przywódcą. Czego może potrzebować taki przywódca, król, który ma uwolnić swoich poddanych? Odważnych żołnierzy, koni, łuków. Osiołek, na którym wjeżdża Jezus to znak, że nie będzie On królem, który stosuje siłę i przemoc, ale chce być Królem ludzkich serc, który walczy miłością.
 • dlaczego rzucano pod nogi jadącego Jezusa gałązki palmowe? W tamtej kulturze palma była symbolem tryumfu i zwycięstwa. Tego, którego będziemy świadkami, kiedy Jezus zmartwychwstanie.
 • palmy rzucane pod nogi jadącego na osiołku Jezusa wyglądały inaczej niż te, które znamy z obchodów liturgii Niedzieli Palmowej w naszych kościołach. W Polsce trudno o prawdziwe palmy, stąd narodziła się tradycja przygotowywania specjalnych palemek. Najczęściej są one robione z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. Są również przyozdabiane suszonymi kwiatami bądź wstążkami. Poświęcone palmy są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wtedy spala się je, a z powstały popiół służy do posypania głów wiernych.
 • Aby zaktywizować dzieci, przedstawiamy propozycję kilku prac plastycznych:
  • chętnych i kreatywnych rodziców i dzieci zachęcamy oczywiście do tego, aby wspólnie wykonać palmę, np. z bibuły. W Internecie można znaleźć wiele pomocnych wskazówek. :)
  • można również wspólnie z dzieckiem przygotować papierową ilustrację wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wystarczy wydrukować zamieszczone w linku obrazki na sztywnym papierze, wyciąć, złożyć i… GOTOWE! :)
   https://drive.google.com/file/d/1ubwTHcgirrR-t3-IPiyHisgCVojdXNgg/view?usp=sharing

  • kolejna propozycja, to łączy w sobie technikę malowania farbami i dobrą zabawę. Można stworzyć obraz korzystając z naszych dłoni i stóp. Dzieciom taka forma pracy na pewno się spodoba. :)

  • i oczywiście niezawodne kolorowanki. Można je wypełnić przy użyciu kredek, ale również farb, plasteliny, bibuły czy techniką wydzieranki. Forma jest dowolna i zależy tylko od Waszej kreatywności. :) Udostępniam tylko dwie propozycje. W Internecie znajdziecie ich Państwo znacznie więcej, w zależności od upodobań swoich dzieci.

 • Na koniec warto wrócić do fragmentu z Ewangelii (Mt 21, 1-11), raz jeszcze go odczytać lub przeczytać dziecku opowiadanie, które treścią nawiązuje do historii biblijnej.

Pan Jezus udał się do miasta, które nazywało się Jerozolima. Jechał na szarym osiołku. Osiołek z długimi uszami był już trochę zmęczony, ale nie narzekał. Przeczuwał, że dla jego Pana podróż do Jerozolimy jest bardzo ważna. Nadjeżdżającego Jezusa pierwsze zobaczyły dzieci, bo dzieci są bardzo uważne i zawsze wszystko wypatrzą. Gdy tylko dzieci spostrzegły Jezusa, zaczęły wołać:
— Pan Jezus jedzie, Pan Jezus jedzie! Przywitajmy Go! 
A ponieważ Jezus był jeszcze daleko, dzieci zrywały palmowe gałązki i machały nimi wysoko nad głowami, żeby Jezus je zauważył. Wołały przy tym:
— Święty, Święty, Święty Pan, Bóg zastępów!
I rzeczywiście, Jezus już z daleka ujrzał zielone gałązki i zobaczył dzieci, które Go witały. I ucieszył się, bo bardzo kochał dzieci i chciał je spotkać. Gdy tylko Jezus wjechał do miasta, zaraz dzieci przybiegły do Niego. Obstąpiły Pana Jezusa i zaczęły o wszystko pytać, opowiadać Mu różne rzeczy, głaskać po uszach osiołka. A w dłoniach ciągle trzymały powitalne palmy. A Pan Jezus był szczęśliwy, że są przy Nim Jego mali przyjaciele.

 • Na koniec najważniejsze – kochani Rodzice, nie zapomnijcie o WSPÓLNEJ MODLITWIE z waszymi dziećmi! :) Módlcie się za siebie wzajemnie oraz o łaski potrzebne dla całego świata – szczególnie na czas panującej pandemii. Pamiętajcie o chorych i samotnych, oraz o tych, którzy odeszli i ich rodzinach. Bądźmy dla siebie wzajemnie wsparciem przez modlitwę! :)